slide13

Kronika budowy schroniska

wizka-plakat

Poniżej będą Państwo mogli śledzić postępy w realizacji inwestycji z inicjatywy Fundacji na Rzecz Zwierząt Altamira pod nazwą schronisko dla bezdomnych zwierząt.

TAK TO SIĘ ZACZEŁO:

historia01Po roku poszukiwań po całym województwie właściwego miejsca na lokalizację schroniska, 22 stycznia 2014 roku Fundacja zakupiła od Gminy Dobiegniew działkę o pow. 65 arów zabudowaną budynkiem mieszkalnym. Miejsce jest idealne pod naszą planowaną działalność i idealnie wpisuje się w naszą ideę stworzenia tam nie klasycznego schroniska, lecz przyjaznego miejsca dla ludzi i zwierząt. Na początek przywitały nas żurawie, którym też przypadł do gustu ten teren.

Czas był jednak cenny i trzeba było się wziąć szybko do pracy, a tej było co nie miara. Siedlisko było opuszczone od co najmniej kilkunastu lat. Stan techniczny budynku był bardzo kiepski.

historia02historia03historia04

Podobnie sytuacja wyglądała z mediami. Po przyłączu energetycznym został tylko stary słup, na którym kiedyś był transformator, a on sam też nadawał się do wymiany ze względu na swój stan techniczny. Identycznie było z wodą. Kiedyś był tam doprowadzony wodociąg, ale później w wyniku podłączenia pobliskiej miejscowości do sieci gminnej, został definitywnie odcięty. Nawet nie można go było umiejscowić na mapach. Zabraliśmy się ostro do pracy, bo kto długo buduje, ten buduje drogo, a nas na to nie stać, a i zwierzaki czekają. Najpierw dzięki pomocy Gminy została przeprowadzona wycinka drzew, które porosły drogę dojazdową.

historia05My zabraliśmy się za sprawy organizacyjne i prawne całego przedsięwzięcia. W wyniku tych działań w maju 2014 roku otrzymaliśmy Decyzję o warunkach zabudowy, zleciliśmy na tej podstawie wykonanie całej dokumentacji projektowej, czego efektem końcowym było otrzymanie w sierpniu 2014 roku Decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę.

historia06Oczywiście w pozostałych kwestiach również nie próżnowaliśmy. Dzięki przychylności i wydatnej pomocy ze strony pracowników ENEA z Oddziału w Choszcznie w sierpniu otrzymaliśmy piękne nowe przyłącze energetyczne o mocy 40KW. Wraz z wolontariuszami, przy udziale miejscowych firm wykonaliśmy bardzo dużo prac polegających na wykarczowaniu i uporządkowaniu działki.

Mamy też już swoje ujęcie wody w postaci studni głębinowej o głębokości 17m. Wykonaliśmy też częściowo prace związane z niwelacją terenu działki.

historia07historia08historia09

Prace na działce ruszyły na dobre. Wykonaliśmy niezbędne prace rozbiórkowe. Wykonaliśmy równie podbudowę drogi na odległości 200m. Wykonano prace geodezyjne polegające na wytyczeniu budynków.

historia10historia11historia12Obecnie wykonano już wykopy pod ławy fundamentowe pierwszego budynku. Trwają dalsze prace związane z zakończeniem prac drogowych tj.:

• Rejon Dróg Krajowych rozpoczął prace polegające na wykonaniu zjazdu z drogi krajowej,
  • przy znaczącej pomocy gminy niebawem utwardzimy tłuczniem całą drogę dojazdową, a także utwardzimy plac budowy, co pozwoli w pełni na rozpoczęcie prac budowlanych.

historia14historia15historia16

Kontynuowane są również prace mające na celu zakończenie prac związanych z uruchomieniem ujęcia wody, w tym także niebawem rozpoczniemy grodzenie działki.

historia17Do chwili obecnej inwestycja pochłonęła już około 130 tysięcy złotych. Trwające obecnie prace to w najbliższym czasie kolejne min. 30 tysięcy złotych. Do tej pory Fundacja finansowała się ze środków własnych. Od blisko dwóch miesięcy Fundacja mimo wielu trudności prowadzi usilne starania o pozyskanie kredytu inwestycyjnego, gdyż całkowity koszt budowy to ~2.000.000 złotych. Zgłosiliśmy również w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji zbiórkę publiczną na ten cel, która została zarejestrowana pod nr. "2014/917/OR".

Schronisko jest inwestycją pożytku publicznego, dlatego też liczymy na pomoc przedsiębiorców, producentów, ale także wszystkich ludzi, którym nie obcy jest los zwierząt. Sukcesywnie będziemy zamieszczali kolejne wpisy dokumentujące postęp prac.